1N5920BP/TR8
Mfr.Part #
1N5920BP/TR8
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
6.2V
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Tolerance :
±5%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Impedance :
2Ohm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Pins :
2
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5920
Impedance-Max :
2Ohms
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Radiation Hardening :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Datasheets
1N5920BP/TR8
Microchip Technology 1N5920BP/TR8
2Ohms ±5% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920BP/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 4V.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5920BP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)