1N5920BP/TR12
Mfr.Part #
1N5920BP/TR12
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Impedance :
2Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Zener Voltage :
6.2V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance-Max :
2Ohm
Max Power Dissipation :
1.5W
Base Part Number :
1N5920
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Voltage Tolerance :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5920BP/TR12
Microchip Technology 1N5920BP/TR12
ZENER DIODE 2Ohm ±5% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920BP/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 4V.Reverse leakage currents can reach 5μA.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5920BP/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)