1N5920BE3/TR13
Mfr.Part #
1N5920BE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
2Ohms
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
1N5920
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Impedance :
2Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Zener Voltage :
6.2V
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
1N5920BE3/TR13
Microchip Technology 1N5920BE3/TR13
2Ohms ±5% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920BE3/TR13 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 4V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.2V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5920BE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)