1N5920B TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5920B TR
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO41
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 4 V
Product Category :
Zener Diodes
Mounting Style :
Through Hole
Product Status :
Active
Zener Current :
241 mA
Product Type :
Zener Diodes
Brand :
Microchip Technology
Impedance (Max) (Zzt) :
2 Ohms
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Microchip
Vf - Forward Voltage :
1.2 V
Configuration :
Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Length :
4.06 mm
RoHS :
N
Supplier Device Package :
DO-41
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V
Test Current :
60.5 mA
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1.25 W
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Diameter :
2.16 mm
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Voltage Tolerance :
5 %
Datasheets
1N5920B TR
±5% 5 μA @ 4 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920B/TR Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5 μA @ 4 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2 V.Design flexibility is enhanced by its zener current of 241 mA.For operation, diode reaches 1.2 V @ 200 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5920B/TR Features
reverse leakage current of 5 μA @ 4 V
5 μA @ 4 V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 241 mA