1N5920B-TP
Mfr.Part #
1N5920B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Base Product Number :
1N5920
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 4 V
Series :
Supplier Device Package :
DO-41G
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) :
2 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C