1N5920APE3/TR8
Mfr.Part #
1N5920APE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Factory Lead Time :
24 Weeks
Base Part Number :
1N5920
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1.5W
Power - Max :
1.5W
Impedance :
2Ohm
Zener Voltage :
6.2V
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Published :
Radiation Hardening :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
2Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Tolerance :
±10%
Datasheets
1N5920APE3/TR8
Microchip Technology 1N5920APE3/TR8
2Ohms ±10% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920APE3/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 4V.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5920APE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)