1N5920AP/TR8
Mfr.Part #
1N5920AP/TR8
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Impedance-Max :
2Ohms
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Radiation Hardening :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
1.5W
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5920
Power - Max :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
2Ohm
Tolerance :
±10%
Zener Voltage :
6.2V
Datasheets
1N5920AP/TR8
Microchip Technology 1N5920AP/TR8
2Ohms ±10% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920AP/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 4V.A maximum reverse leakage current of 5μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5920AP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)