1N5920AP/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5920AP/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Zener Voltage :
6.2V
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
yes
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
1N5920
Impedance :
2Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
1.5W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
2Ohms
Max Power Dissipation :
1.5W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
1N5920AP/TR12
Microchip Technology 1N5920AP/TR12
2Ohms ±10% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920AP/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 4V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5920AP/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)