1N5920AE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5920AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
1N5920
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Power - Max :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Impedance :
2Ohm
Zener Voltage :
6.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Impedance-Max :
2Ohms
Datasheets
1N5920AE3/TR13
Microchip Technology 1N5920AE3/TR13
2Ohms ±10% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920AE3/TR13 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 4V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5920AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)