1N5919CG
Mfr.Part #
1N5919CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Base Part Number :
1N5919
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Working Test Current :
66.9mA
HTS Code :
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Impedance-Max :
2Ohm
Terminal Form :
Wire
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Through Hole
Reference Voltage :
5.6V
Voltage Tol-Max :
2%
Case Connection :
Isolated
Power - Max :
1.25W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Surface Mount :
No
Datasheets
1N5919CG
Microsemi 1N5919CG
ZENER DIODE 2Ohm ±2% 5μA @ 3V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919C G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 3V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 66.9mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5919C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 66.9mA
minimal dynamic impedance is 66.9mA