1N5919BRL
Mfr.Part #
1N5919BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 5.6V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
3W
Pin Count :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance :
2Ohm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Form :
Wire
Voltage Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
2 Weeks
Power Rating :
3W
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Tolerance :
±5%
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Surface Mount :
No
Voltage Tol-Max :
5%
Test Current :
66.9mA
Zener Current :
267mA
Lead Free :
Lead Free
Reference Voltage :
5.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
5.6V
Number of Elements :
1
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Zener Voltage :
5.6V
Impedance-Max :
2Ohm
Base Part Number :
1N5919
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
1N5919BRL
onsemi 1N5919BRL
ZENER DIODE 2Ohm ±5% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919BRLG Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 3V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 5μA at its maximum.Having a zener current of 267mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 1.5V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5919BRLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 267mA