1N5919BPE3/TR12
Mfr.Part #
1N5919BPE3/TR12
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Element Configuration :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Zener Voltage :
5.6V
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
2Ohm
Max Power Dissipation :
1.5W
Mount :
Through Hole
Published :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Diode Type :
ZENER DIODE
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Impedance-Max :
2Ohm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
1N5919BPE3/TR12
Microchip Technology 1N5919BPE3/TR12
ZENER DIODE 2Ohm ±5% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919BPE3/TR12 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 3V.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5919BPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)