1N5919BE3/TR13
Mfr.Part #
1N5919BE3/TR13
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5919
Power - Max :
1.5W
Impedance :
2Ohm
Zener Voltage :
5.6V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
2Ohms
Max Power Dissipation :
1.5W
Datasheets
1N5919BE3/TR13
Microchip Technology 1N5919BE3/TR13
2Ohms ±5% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919BE3/TR13 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 3V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 5.6V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5919BE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)