1N5919B-TP
Mfr.Part #
1N5919B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
100-LQFP
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
JEDEC-95 Code :
DO-41
EEPROM Size :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Oscillator Type :
External
Base Product Number :
CY90F463
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
1.5 W
Technology :
Zener
Surface Mount :
No
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
100-LQFP
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
Round
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Data Converters :
A/D 8x8/10b
Pin Count :
2
Core Size :
16-Bit
Power - Max :
1.5 W
Core Processor :
F²MC-16LX
Polarity :
Unidirectional
Terminal Position :
Axial
Reach Compliance Code :
Compliant
Micro Commercial Components
Connectivity :
UART/USART
Number of Terminals :
2
Package :
Tray
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Impedance (Max) (Zzt) :
2 Ohms
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V
Series :
F²MC-16LX MB90460
RAM Size :
2K x 8
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
ZENER DIODE
Speed :
16MHz
Number of I/O :
51
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 3 V
Case Connection :
Isolated
Working Test Current :
66.9 mA
Tolerance :
±5%
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
5%
Datasheets
1N5919B-TP
ZENER DIODE ±5% 5 µA @ 3 V -40°C ~ 85°C (TA) ZENER 100-LQFP
1N5919B-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5 µA @ 3 V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 5.6 V during operation.This device should be operated with 66.9 mA as the working test voltage.1.2 V @ 200 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5919B-TP Features
reverse leakage current of 5 µA @ 3 V
5 µA @ 3 V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 66.9 mA
minimal dynamic impedance is 66.9 mA