1N5919APE3/TR8
Mfr.Part #
1N5919APE3/TR8
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Impedance :
2Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Impedance-Max :
2Ohms
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Zener Voltage :
5.6V
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Max Power Dissipation :
1.5W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
yes
Datasheets
1N5919APE3/TR8
Microchip Technology 1N5919APE3/TR8
2Ohms ±10% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919APE3/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 3V.Reverse leakage current reaches 5μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5919APE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)