1N5919APE3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5919APE3/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
2Ohm
Base Part Number :
1N5919
RoHS Status :
RoHS Compliant
Zener Voltage :
5.6V
Max Power Dissipation :
1.5W
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
yes
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Impedance-Max :
2Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Published :
Number of Pins :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
1N5919APE3/TR12
Microchip Technology 1N5919APE3/TR12
ZENER DIODE 2Ohm ±10% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919APE3/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 3V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5919APE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)