1N5919AP/TR8
Mfr.Part #
1N5919AP/TR8
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance :
2Ohm
Number of Pins :
2
Power - Max :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance-Max :
2Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Base Part Number :
1N5919
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Zener Voltage :
5.6V
Radiation Hardening :
yes
Tolerance :
±10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Datasheets
1N5919AP/TR8
Microchip Technology 1N5919AP/TR8
2Ohms ±10% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919AP/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 3V.During reverse leakage, the maximum current reaches 5μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5919AP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)