1N5919AE3/TR13
Mfr.Part #
1N5919AE3/TR13
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
5.6V
Base Part Number :
1N5919
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Max :
1.5W
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance-Max :
2Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
2Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
1N5919AE3/TR13
Microchip Technology 1N5919AE3/TR13
2Ohms ±10% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5919AE3/TR13 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 3V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5919AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)