1N5918PE3/TR8
Mfr.Part #
1N5918PE3/TR8
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Impedance :
4Ohm
Radiation Hardening :
No
Impedance-Max :
4Ohms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Power - Max :
1.5W
Zener Voltage :
5.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Datasheets
1N5918PE3/TR8
Microchip Technology 1N5918PE3/TR8
4Ohms ±20% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918PE3/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 2V.A maximum reverse leakage current of 5μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5918PE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)