1N5918P/TR8
Mfr.Part #
1N5918P/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Base Part Number :
1N5918
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Tolerance :
±20%
Impedance :
4Ohm
Impedance-Max :
4Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Zener Voltage :
5.1V
Power - Max :
1.5W
Number of Pins :
2
Datasheets
1N5918P/TR8
Microchip Technology 1N5918P/TR8
4Ohms ±20% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918P/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 2V.Reverse leakage current reaches 5μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5918P/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)