1N5918P/TR12
Mfr.Part #
1N5918P/TR12
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Impedance :
4Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Power - Max :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±20%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Zener Voltage :
5.1V
Impedance-Max :
4Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
1N5918P/TR12
Microchip Technology 1N5918P/TR12
4Ohms ±20% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918P/TR12 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 2V is required.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 5.1V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5918P/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)