1N5918E3/TR13
Mfr.Part #
1N5918E3/TR13
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance :
4Ohm
Impedance-Max :
4Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Power - Max :
1.5W
Zener Voltage :
5.1V
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
1N5918E3/TR13
Microchip Technology 1N5918E3/TR13
4Ohms ±20% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918E3/TR13 Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 2V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5918E3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)