1N5918CG
Mfr.Part #
1N5918CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Base Part Number :
1N5918
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Power - Max :
1.25W
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Reference Voltage :
5.1V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Tolerance :
±2%
Power Dissipation-Max :
1.5W
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Configuration :
Single
Voltage Tol-Max :
2%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Surface Mount :
No
Impedance-Max :
4Ohm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Working Test Current :
73.5mA
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Bulk
Datasheets
1N5918CG
Microsemi 1N5918CG
ZENER DIODE 4Ohm ±2% 5μA @ 2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918C G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 2V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V volts.Setting the working test voltage to 73.5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5918C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 73.5mA
minimal dynamic impedance is 73.5mA