1N5918CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5918CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
4Ohms
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Zener Voltage :
5.1V
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
1.5W
Impedance :
4Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±2%
Base Part Number :
1N5918
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5918CE3/TR13
Microchip Technology 1N5918CE3/TR13
4Ohms ±2% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918CE3/TR13 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 2V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5918CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)