1N5918BP/TR8
Mfr.Part #
1N5918BP/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
DO-204AL, DO-41, Axial
Element Configuration :
Single
Power - Max :
1.5W
Impedance :
4Ohm
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
5.1V
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
4Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Base Part Number :
1N5918
Datasheets
1N5918BP/TR8
Microchip Technology 1N5918BP/TR8
4Ohms ±5% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918BP/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 2V.During reverse leakage, the maximum current reaches 5μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5918BP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)