1N5918B-TP
Mfr.Part #
1N5918B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Surface Mount :
No
Base Product Number :
1N5918
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Case Connection :
Isolated
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1 V
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Product Status :
Obsolete
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Impedance (Max) (Zzt) :
4 Ohms
Diode Type :
ZENER DIODE
Series :
Pin Count :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 2 V
Tolerance :
±5%
Working Test Current :
73.5 mA
Supplier Device Package :
DO-41G
Number of Elements :
1
Micro Commercial Components
JEDEC-95 Code :
DO-41
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage Tol-Max :
5%
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max :
1.5 W
Number of Terminals :
2
Technology :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C