1N5918AE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5918AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5918
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Power - Max :
1.5W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
1.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Zener Voltage :
5.1V
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
4Ohm
Impedance-Max :
4Ohms
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
1N5918AE3/TR13
Microchip Technology 1N5918AE3/TR13
4Ohms ±10% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5918AE3/TR13 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 2V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5918AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)