1N5917P/TR12
Mfr.Part #
1N5917P/TR12
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±20%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
5Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Number of Pins :
2
Zener Voltage :
4.7V
Impedance-Max :
5Ohms
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1.5V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Base Part Number :
1N5917
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
1.5W
Published :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1N5917P/TR12
Microsemi 1N5917P/TR12
5Ohms ±20% 4.7V 5μA @ 1.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5917P/TR12 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 1.5V.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5917P/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1.5V
5μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)