1N5917E3/TR13
Mfr.Part #
1N5917E3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Impedance-Max :
5Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5917
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Impedance :
5Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±20%
Zener Voltage :
4.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5917E3/TR13
Microsemi 1N5917E3/TR13
5Ohms ±20% 4.7V 5μA @ 1.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5917E3/TR13 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 1.5V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5917E3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1.5V
5μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)