1N5917CG
Mfr.Part #
1N5917CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Published :
Surface Mount :
No
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Packaging :
Bulk
Working Test Current :
79.8mA
Reference Voltage :
4.7V
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
1.5W
Power - Max :
1.25W
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
1N5917
Impedance-Max :
5Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Polarity :
Unidirectional
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1.5V
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Form :
Wire
HTS Code :
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
Datasheets
1N5917CG
Microsemi 1N5917CG
ZENER DIODE 5Ohm ±2% 5μA @ 1.5V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5917C G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 1.5V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 4.7V during operation.This device should be operated with 79.8mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5917C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1.5V
5μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 79.8mA
minimal dynamic impedance is 79.8mA