1N5917CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5917CE3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
4.7V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Mount :
Through Hole
Impedance :
5Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1.5V
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
1N5917
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
5Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
Datasheets
1N5917CE3/TR13
Microsemi 1N5917CE3/TR13
5Ohms ±2% 4.7V 5μA @ 1.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5917CE3/TR13 Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 1.5V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5917CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1.5V
5μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)