1N5917BRL
Mfr.Part #
1N5917BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 4.7V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1.5V
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Reference Voltage :
4.7V
Forward Voltage :
1.5V
Terminal Form :
Wire
Peak Reverse Current :
5μA
Voltage Tol-Max :
5%
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Reverse Leakage Current :
5μA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Power Rating :
3W
Impedance-Max :
5Ohm
Impedance :
5Ohm
Base Part Number :
1N5917
Number of Pins :
2
Through Hole
Zener Current :
319mA
Voltage Tolerance :
5%
Number of Terminations :
Height :
5.2mm
Power Dissipation :
3W
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
3W
Halogen Free :
Halogen Free
Factory Lead Time :
7 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
4.7V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Working Voltage :
4.7V
Test Current :
79.8mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Radiation Hardening :
No
Zener Voltage :
4.7V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.7mm
Case Connection :
Isolated
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
1N5917BRL
onsemi 1N5917BRL
ZENER DIODE 5Ohm ±5% 4.7V 5μA @ 1.5V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5917BRLG Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 1.5V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 5μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 319mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 5μA.
1N5917BRLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 1.5V
5μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 319mA