1N5917B/TR
Mfr.Part #
1N5917B/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power Dissipation-Max :
1.5W
Reference Voltage :
4.7V
Dynamic Impedance-Max :
5Ohm
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
5Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tol-Max :
5%
Working Test Current :
79.8mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1.5V
Number of Elements :
1
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
1N5917B/TR
Microchip Technology 1N5917B/TR
ZENER DIODE 5Ohm ±5% 5μA @ 1.5V -65°C~200°C TJ DO-204AL, DO-41, Axial
1N5917B TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 1.5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V.Setting the working test voltage to 79.8mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
1N5917B TR Features
reverse leakage current of 5μA @ 1.5V
5μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 79.8mA
minimal dynamic impedance is 79.8mA