1N5916CP/TR12
Mfr.Part #
1N5916CP/TR12
Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance-Max :
6Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
4.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
yes
Base Part Number :
1N5916
Tolerance :
±2%
Power - Max :
1.5W
Impedance :
6Ohm
Datasheets
1N5916CP/TR12
Microsemi 1N5916CP/TR12
6Ohms ±2% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5916CP/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 1V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5916CP/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)