1N5916CG
Mfr.Part #
1N5916CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 4.3V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Element Material :
SILICON
Power - Max :
1.25W
Reference Voltage :
4.3V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
yes
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Base Part Number :
1N5916
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Published :
Working Test Current :
87.2mA
Impedance-Max :
6Ohm
Case Connection :
Isolated
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
Wire
Power Dissipation-Max :
1.5W
Surface Mount :
No
Datasheets
1N5916CG
Microsemi 1N5916CG
ZENER DIODE 6Ohm ±2% 5μA @ 1V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5916C G Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 87.2mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5916C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 87.2mA
minimal dynamic impedance is 87.2mA