1N5916BPE3/TR12
Mfr.Part #
1N5916BPE3/TR12
Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±5%
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance :
6Ohm
Zener Voltage :
4.3V
Power - Max :
1.5W
Published :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Impedance-Max :
6Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
1N5916
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5916BPE3/TR12
Microsemi 1N5916BPE3/TR12
6Ohms ±5% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5916BPE3/TR12 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 1V.Reverse leakage current reaches 5μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5916BPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)