1N5916BP/TR12
Mfr.Part #
1N5916BP/TR12
Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±5%
Base Part Number :
1N5916
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
6Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
1.5W
Radiation Hardening :
No
Zener Voltage :
4.3V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance :
6Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Datasheets
1N5916BP/TR12
Microsemi 1N5916BP/TR12
6Ohms ±5% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5916BP/TR12 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 1V.During reverse leakage, the maximum current reaches 5μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5916BP/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)