1N5916BE3/TR13
Mfr.Part #
1N5916BE3/TR13
Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
6Ohms
Base Part Number :
1N5916
Zener Voltage :
4.3V
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
6Ohm
Datasheets
1N5916BE3/TR13
Microsemi 1N5916BE3/TR13
6Ohms ±5% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5916BE3/TR13 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 4.3V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5916BE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)