1N5916AP/TR12
Mfr.Part #
1N5916AP/TR12
Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
Zener Voltage :
4.3V
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Impedance-Max :
6Ohms
Radiation Hardening :
yes
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±10%
Power - Max :
1.5W
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
6Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Base Part Number :
1N5916
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
1N5916AP/TR12
Microsemi 1N5916AP/TR12
6Ohms ±10% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5916AP/TR12 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 4.3V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5916AP/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)