1N5916AE3/TR13
Mfr.Part #
1N5916AE3/TR13
Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5916
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
1.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
6Ohm
Zener Voltage :
4.3V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
6Ohms
Datasheets
1N5916AE3/TR13
Microsemi 1N5916AE3/TR13
6Ohms ±10% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5916AE3/TR13 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5916AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)