1N5915PE3/TR12
Mfr.Part #
1N5915PE3/TR12
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1V
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
25μA
Radiation Hardening :
No
Impedance :
7.5Ohm
Base Part Number :
1N5915
Power - Max :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
3.9V
Tolerance :
±20%
Impedance-Max :
7.5Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Datasheets
1N5915PE3/TR12
Microsemi 1N5915PE3/TR12
7.5Ohms ±20% 3.9V 25μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5915PE3/TR12 Overview
A reverse leakage current of 25μA @ 1V is required to supply this electrical device.25μA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5915PE3/TR12 Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)