1N5915P/TR12
Mfr.Part #
1N5915P/TR12
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
7.5Ohm
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
1N5915
Tolerance :
±20%
Zener Voltage :
3.9V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1V
Power - Max :
1.5W
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Impedance-Max :
7.5Ohms
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
25μA
Max Power Dissipation :
1.5W
Datasheets
1N5915P/TR12
Microsemi 1N5915P/TR12
7.5Ohms ±20% 3.9V 25μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5915P/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 25μA @ 1V.A maximum reverse leakage current of 25μA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5915P/TR12 Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)