1N5915DG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5915DG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ECCN Code :
EAR99
Working Test Current :
96.1mA
Packaging :
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1V
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
Polarity :
Unidirectional
Published :
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diode Element Material :
SILICON
Impedance-Max :
7.5Ohm
Configuration :
Single
Base Part Number :
1N5915
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Voltage Tol-Max :
1%
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
3.9V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Dissipation-Max :
1.5W
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Power - Max :
1.25W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Datasheets
1N5915DG
Microsemi 1N5915DG
ZENER DIODE 7.5Ohm ±1% 25μA @ 1V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5915D G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 25μA @ 1V is required.1% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 96.1mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5915D G Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 96.1mA
minimal dynamic impedance is 96.1mA