1N5915CG
Mfr.Part #
1N5915CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
1N5915
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
1.25W
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
ZENER DIODE
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1V
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Working Test Current :
96.1mA
Impedance-Max :
7.5Ohm
Reference Voltage :
3.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
Isolated
Voltage Tol-Max :
2%
Published :
Datasheets
1N5915CG
Microsemi 1N5915CG
ZENER DIODE 7.5Ohm ±2% 25μA @ 1V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5915C G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 25μA @ 1V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 96.1mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5915C G Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 96.1mA
minimal dynamic impedance is 96.1mA