1N5915BP/TR12
Mfr.Part #
1N5915BP/TR12
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1V
Published :
Impedance :
7.5Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
1.5W
Impedance-Max :
7.5Ohms
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
3.9V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
25μA
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Base Part Number :
1N5915
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
1N5915BP/TR12
Microsemi 1N5915BP/TR12
7.5Ohms ±5% 3.9V 25μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5915BP/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 25μA @ 1V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5915BP/TR12 Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)