1N5915BE3/TR13
Mfr.Part #
1N5915BE3/TR13
Description
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
3.9V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Reference Voltage :
3.9V
Base Part Number :
1N5915
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Unidirectional
Published :
Terminal Form :
Wire
Working Test Current :
96.1mA
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 1V
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1.5W
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
7.5Ohm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
7.5Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tol-Max :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Datasheets
1N5915BE3/TR13
Microsemi 1N5915BE3/TR13
ZENER DIODE 7.5Ohm ±5% 3.9V 25μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5915BE3/TR13 Overview
A reverse leakage current of 25μA @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 96.1mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5915BE3/TR13 Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 96.1mA
minimal dynamic impedance is 96.1mA