1N5915BBULK
Mfr.Part #
1N5915BBULK
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
Description
ZENER 1.5W, CASE TYPE: DO-41
Manufacturer :
EIC Semiconductor, Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9 V
Impedance (Max) (Zzt) :
7.5 Ohms
Supplier Device Package :
DO-41
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 μA @ 1 V
Package :
Bag
Power - Max :
1.5 W
Series :
Datasheets
1N5915BBULK
±5% 25 µA @ 1 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-204AL, DO-41, Axial
1N5915BBULK Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 25 µA @ 1 V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9 V.
1N5915BBULK Features
reverse leakage current of 25 µA @ 1 V
25 µA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)
1N5915BBULK Applications
There are a lot of Littelfuse
1N5915BBULK applications of zener single diodes.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE REC.400V 1.5A WOB
    STD 6A, CASE TYPE: BR6
    STD 6A, CASE TYPE: BR6
    STD 6A, CASE TYPE: BR6
    STD 6A, CASE TYPE: BR6