1N5914CPE3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5914CPE3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Impedance :
9Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Radiation Hardening :
yes
Base Part Number :
1N5914
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
75µA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
75μA @ 1V
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
3.6V
Impedance-Max :
9Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Element Configuration :
Single
Datasheets
1N5914CPE3/TR12
Microsemi 1N5914CPE3/TR12
9Ohms ±2% 3.6V 75μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5914CPE3/TR12 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 75μA @ 1V.Reverse leakage current reaches a maximum of 75μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 3.6V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5914CPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 75μA @ 1V
75μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)