1N5914CG
Mfr.Part #
1N5914CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
1.5W
Working Test Current :
104.2mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5914
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
Wire
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Reference Voltage :
3.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
75μA @ 1V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
2%
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
9Ohm
Published :
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
1.25W
Single
HTS Code :
Datasheets
1N5914CG
Microsemi 1N5914CG
ZENER DIODE 9Ohm ±2% 75μA @ 1V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5914C G Overview
A reverse leakage current of 75μA @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 104.2mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5914C G Features
reverse leakage current of 75μA @ 1V
75μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 104.2mA
minimal dynamic impedance is 104.2mA