1N5914CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5914CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Tolerance :
±2%
Base Part Number :
1N5914
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance-Max :
9Ohms
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
75μA @ 1V
Impedance :
9Ohm
Zener Voltage :
3.6V
Power - Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5914CE3/TR13
Microsemi 1N5914CE3/TR13
9Ohms ±2% 3.6V 75μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5914CE3/TR13 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 75μA @ 1V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5914CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 75μA @ 1V
75μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)